Zdrowe kości do starości


Zdrowe kości do starości – program

Osteoporoza polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej, aż struktura kości staje się podobna do gąbki. Nawet niewielki uraz może doprowadzić do złamania kości. Osteoporoza dotyczy w większości osób dorosłych. Najczęściej występuje u kobiet w okresie menopauzy.

Dla osób szczególnie zagrożonych osteoporozą, a zatem dla kobiet w wieku 50–70 lat, powstał projekt „Zdrowe kości do starości – program profilaktyki i leczenia osteoporozy u kobiet w Makroregionie Wschodnim”

Osoby kwalifikujące się do programu to kobiety z województwa lubelskiego i podlaskiego w wieku 50 – 70 lat deklarujące pracę zawodową lub gotowość podjęcia zatrudnienia. Programem nie mogą być objęte osoby z już zdiagnozowaną i leczoną osteoporozą.

Zachęcamy do kontaktu z naszą placówką w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Kilka słów o osteoporozie :

Profilaktyka osteoporozy rozpoczyna się już w życiu płodowym i trwa aż do osiągnięcia wieku dorosłego. Chodzi o to, by w okresie, kiedy budowana jest kość, dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość budulca, m.in. białka, wapnia i witaminy D3.

Jak zawsze najważniejsza jest profilaktyka mająca na celu zapobieganie zmniejszania się gęstości kości i uchronienie przed złamaniem:

  • Profilaktyka niedoborów witaminy D.
  • Dieta bogata w wapń,
  • Regularna aktywność ruchowa.
  • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała.