20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół
Pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt. Prowadzone przez pszczoły zapylanie to proces, który dotyczy aż 80% roślin na świecie. Rośliny, które chcą być zapylone, muszą najpierw przyciągnąć do siebie pszczołę. Ich uwagę przyciągają zawsze kolory i słodki zapach. Zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Zapylane są rośliny, które wykorzystuje się do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len).
W samej Polsce występuje prawie 500 gatunków pszczół, ale tylko jedna – pszczoła miodna, produkuje miód i inne produkty pszczele. Reszta gatunków (np. trzmiel) zajmuje się tylko zapylaniem roślin.
Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
Powodem ginięcia pszczół jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.