OKOBUS, czyli mobilny gabinet okulistyczny do diagnostyki dna oka osób chorych na cukrzycę już w Lublinie.
W Polsce na cukrzycę chorują 3 mln osób – 1/3 z nich zagraża retinopatia cukrzycowa a kolejnej grupie cukrzycowy obrzęk plamki żółtej .
Lubelska Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie pod kierownictwem profesora Roberta Rejdaka, nawiązała współpracę z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego. Chorzy na badania będą kierowani przez lekarzy rodzinnych. Badania zostaną wykonane bezpłatnie, w wyznaczonych przez lekarzy miejscach, po wcześniejszym ustaleniu. Jeśli konieczne będzie pełne badanie okulistyczne lekarz rodzinny wystawi skierowanie do okulisty.
System Okobus jest wyposażony w najwyższej klasy kamerę okulistyczną, z którego pomocą badany będzie wzrok pacjentów, którzy mają zdiagnozowaną cukrzycę.
- Okobus to pionierski program profilaktyczny, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję po to, aby uchronić cukrzyków przed utratą wzroku.
- Ma on za zadanie zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa oraz zachęcenie do kontrolowania swojego stanu zdrowia.
- Badanie jest przede wszystkim ukierunkowane na wczesną diagnostykę cukrzycowego obrzęku plamki, który nieleczony prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Wcześnie wykryte, pozwala na życie długimi latami bez problemów, pod warunkiem przyjmowania odpowiedniego leczenia.
Jak działa OKOBUS ?
- Po wykonaniu zdjęcia w Okobusie system będzie wstępnie automatycznie analizował zdjęcie, wyłapując charakterystyczne symptomy chorobowe. Po ich wykryciu wynik będzie weryfikowany przez okulistę.
Harmonogram zapisów:
https://www.gov.pl/web/okobus/harmonogram